שימור בית ראש הממשלה וגינת הנשיא

בחלק הצפוני של מתחם הקריה, במחנה הצבאי, מחנה רבין, נמצא בית משפחת אברלה הטמפלרית שנבנה בשנת 1930, והחל משנת 1948, שימש כמשכן לכמה ראשי ממשלות בתור לשכת ראש הממשלה בזמן שהותו בתל-אביב יפו. תכנון המבנה ופרטיו האדריכליים הפנימיים והן פרטי הגן, שונים ומהודרים ממבנים אחרים בשרונה. המבנה סומן לשימור באופן מעשי בשנות התשעים של המאה שעברה ודוד בן-גוריון כתב באחד הפרוטוקולים כי יש לשמר את המבנה (עוד בשנת 1949)

מטרת העל שלנו בשימור הפיתוח של בית ראש הממשלה היה להחזיר עטרה ליושנה, לשקם את הנוף לרבות עבודות אבן בקירות הפיתוח ומדרגות הרוטונדה, שיפוץ הכניסה הראשית, הפטיו לרבות שחזור אריחים היסטוריים, הצלה ושימור של עץ המיש הבוגר בצמוד לרוטונדה, ושיקום נופי וצמחי מלא של המרחב הנופי החובק את הבית הטמפלרי.

גן הנשיא, הצמוד, הוא גן בגודל של כשישה דונם ואפשר יותר חופש תכנוני.

במפגש בית ראש הממשלה והגן, בסמוך לרוטונדה, הוספנו בריכה אקולוגית המוסיפה נופח רומנטי, שקט ורגוע למתחם, שמתווך את הפרטיות של מתחם בית ראש הממשלה וגן הנשיא.

בגן עצמו עיצבנו שביל דמוי מחרוזת מבטון כורכרי שתוחם את משטחי הדשא, כאשר בשטחים ההיקפיים יש שימוש אסטרטגי בצמחיה להפרדה מהדרכים, והצנעת המבנים הסמוכים, ומתקני התשתית.

מעבר לתרומה של הגן לחשיבות המבנה וליוקרתו,  הוא משמש כפארק המרכזי של הבסיס, ומקום מפלט ממרחבי הבטון והאספלט הדומיננטיים. הגן בעל פרוגרמה עשירה המאפשרת לחיילים מקום לאכול ולנוח ביום יום, וקיום אירועים בקני מידה שונים, בכל ימות השנה.

לקוח

משרד הביטחון

גודל

כ 6 דונם

סטטוס

בוצע

מיקום

תל אביב

שותפים עיקריים

אדריכלי שימור לשלב הסקר - אדר' שרי מרק, ולשלב הביצוע - אדר' דרור סולר