כיכר ספרא

ההצעה מתייחסת לעיצוב המרחב הציבורי כמפתח להתחדשות המתחם כאשר רחוב יפו וקמפוס בצלאל העתידי הם מנועי ההתחדשות. האסטרטגיה האדריכלית היא גריעה של הקולונדה התוחמת את כיכר ספרא מדרום, ואלמנט אמת המים בשלמותו, בכדי לאפשר חיבור בין המתחם לרחובות יפו ושבטי ישראל ופתיחת צירי מבט ותנועה במרחב.

בנוסף, חשיפת שלד המבנים מהתקופות השונות במתחם והשמשתם מחדש שמה זרקור על הרבדים ההיסטוריים המגוונים בתוכה. ההצעה מבקשת לייצר תמהיל שימושים רב-גוני שיזין את המרחב בפעילות אנושית.

מהלך משלים הינו הפיכת כיכר צה"ל, גן דניאל ו-"מבוא כיכר ספרא" לידי מרחב מטורס, רציף, אורבני, חי ופועם על הדופן של רחוב יפו. אופיו האורבני שואב מאיכויות האתר, נשען על מורפולוגיית הבנייה ההיסטורית במתחם, שואב השראה מהעיר העתיקה וקסמו בשימור, שחזור, והעצמה של ה- DNA הירושלמי.

כיכר ספרא

הכיכר תהפוך ממרחב פורמלי, אורתוגונלי וסימטרי למרחב המגיב לבינוי הסובב, לצירי המבט ולתנועה בו. העיצוב שואב השראה משטיחי האבן בכיכרות העיר העתיקה על-ידי שימוש באבן ירושלמית מסורתית . החלל פתוח וגמיש על מנת לאפשר המשך פעילויות ופרוגרמות עשירות כל השנה. בד בבד הוא מכיל  (Hot Spots)אורבניים- מוקדי צל ושהייה, המרככים את קנה המידה של הכיכר. מבנה ציבורי חדש – «בית העם»,  יוצב במקום הבמה הקיימת, על הציר המחבר בין העיר העתיקה לבצלאל. המבנה יכיל שימושים תיירותיים, קהילתיים וחינוכיים ובכך ימשוך מגוון אוכלוסיות ויזין את הכיכר בפעילות אנושית.

מבואת ספרא

מבואת ספרא היא חלל בתצורה של תאטרון המתווך בין רחוב יפו וכיכר ספרא. הוא תחום על ידי טריבונות ישיבה, אמפי דשא משופע ואלמנט מים הכולל מפל מדרגות ובריכת שיקוף.

במרכז המבואה מקבץ של עצי חורש משולבים בספסלים פיסוליים.

המבואה היא מקום שהייה ביום יום, אזור התכנסות לקבוצות, מקום למופעי רחוב ואירועים ספונטניים.

"גן העיר" המחודש

גן דניאל הקיים יורחב ויהפוך מגן נסתר מנותק וגנני באופיו לאורבני, מזמין ופתוח לרחוב יפו ולרכבת הקלה. הגן המחודש יונמך למפלס הרחוב תוך שימור חלקי של העצים הקיימים עם התערבות נקודתית לפי הצורך.

"טיילת יפו העליונה" ותיאטרון עירוני

ציר טיילת חשוב הקושר את כיכר צה"ל והעיר העתיקה עם קמפוס בצלאל וכנסיית השילוש הקדוש.

מפלסי הקרקע של בנייני החברה התנ"כית, בית ברגהיים ובניין הזאולוגיה יוסבו לשימוש מסחרי של בתי קפה והסעדה. סדרת טרסות אבן המתווכות על הפרש המפלסים שבין קריית העירייה ורחוב יפו מייצרות תאטרון עירוני הצופה לרחוב. התאטרון משתנה באופיו, מדרום לצפון. הוא מבוסס על מודול גמיש של 90 ס»מ עם מגוון רחב של תנוחות ישיבה, שכיבה, עמידה ותצפית. ההשתנות הגאומטרית יוצרת כיכרות עליונים למסעדות בד בבד עם חללי משנה לגן דניאל ולכיכר.

לצד חזית מבנה העירייה ההיסטורי הפונה לגן מוצעת "כיכר דניאל" – רחבת כניסה למבנה הנושקת לרחוב יפו.

 כיכר צה"ל ובית העיריה ההיסטורי

ההצעה פותחת את הכיכר כדי לייצר מהלך רציף וחלל שלם בין מפלס הרחוב לסמטאות המובילות לכיכר ספרא. חזית בניין העירייה ההיסטורי ישוחזר כך שקומת הקרקע תפתח לכיוון הכיכר. במבנה ישולבו שימושים שמטרתם לייצר עוגן תיירותי בממשק עם העיר העתיקה.

לקוח

עמותת האדריכלים ועיריית ירושלים

גודל

6 ד'

סטטוס

תחרות, לא בוצע

מיקום

כיכר ספרא, ירושלים

שותפים עיקריים

אדריכל אסף לרמן, קרדיט להדמיות: 3D vision